Malezja zamyka swoje granice z powodu gwałtownego wzrostu liczby przypadków zarażeniem wirusem Covid-19. Od środy 18 marca do końca miesiąca rząd wdrożył bezprecedensowe ogólnokrajowe zaostrzenia kontroli ruchu, blokując cały kraj. Premier Muhyiddin Yassin zapowiedział, że wszystkie masowe spotkania, w tym religijne, sportowe, społeczne i kulturalne będą zabronione w tym okresie.

Wszystkie budynki rządowe i prywatne, przedszkola, szkoły i uczelnie będą zamknięte. Będą działały rządowe i prywatne firmy świadczące podstawowe usługi, w tym dostarczające wodę, energię, paliwa, żywność.

Malezyjczykom zabrania się podróżowania za granicę, a zagranicznym turystom – wjazdu do kraju. Ci, którzy właśnie wrócili z zagranicy, muszą przejść badanie zdrowia i poddać się kwarantannie przez 14 dni.

Liczba zakażeń Covid-19 w Malezji wynosi ponad 550. Wiele nowych przypadków związanych jest z konwencją muzułmańską w meczecie Masjid Jamek Sri Petaling, w której uczestniczyło 14 500 osób od 27 lutego do 1 marca.

Kl Tan, przewodniczący malezyjskiego stowarzyszenia biur podróży i biur podróży (MATTA), stwierdził, że inicjatywa rządu została podjęta w odpowiednim czasie i mądrze.

Ma zapewnić Malezji możliwość szybkiego powrotu do zdrowia po wybuchu epidemii. To z kolei wzbudzi zaufanie publiczne (zarówno lokalne, jak i międzynarodowe) do naszego kraju.

– Dokładamy wszelkich starań, aby powstrzymać wybuch epidemii, tak jak zrobiło to wiele narodów europejskich i oczekuje się, że kolejne kraje pójdą w ich ślady. Globalny wybuch koronawirusa osiągnął skalę, w której narody muszą podjąć odważne i drastyczne środki – powiedział Tan.

MATTA przełożyła również dwie wielkie imprezy targowe zaplanowane na kwiecień i maj.

Prezes malezyjskiego stowarzyszenia biznesu (MACEOS), Vincent Lim, powiedział, że popiera ograniczenie poruszania się, ponieważ okazało się skuteczne w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Chinach. Stowarzyszenie wzywa przedsiębiorców do respektowania nakazów rządu, i nieorganizowania wydarzeń i konferencji w tym okresie. Powiedział: „Wzywamy członków do pracy z domu, zachowania zdrowia i przygotowania do późniejszych działań”.

Nathan Vaithi, dyrektor generalny Zenith Putrajaya potwierdził, że rządowe środki ostrożności były właściwym posunięciem. Nieliczne rezerwacje z sektora rządowego i korporacyjnego również zostały przełożone się na drugą połowę roku 2020. Aby poradzić sobie z niską frekwencją od początku roku, personel hotelu zachęca się do wykorzystania zaległego urlopu. Dyrekcja zamroziła nadgodziny i zatrudnianie nowych pracowników.

red