Chiński radca stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział w poniedziałek, że Chiny i Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) wniosły cenne zaufanie i dynamikę do globalnego ożywienia.

Chiny i ASEAN są odpowiednio drugą i piątą co do wielkości gospodarką świata, łącznie przekraczając jedną piątą globalnej całości.

Wang zauważył, że aby pobudzić ożywienie gospodarcze, kraje powinny skupić się na rozwoju i współpracy. W burzliwym międzynarodowym krajobrazie skoncentrowane wysiłki Chin i krajów ASEAN na rzecz rozwoju są ważnym wkładem w światową gospodarkę.

Globalne ożywienie gospodarcze powinno być zgodne z tendencją do globalizacji, która wymaga również stabilnego funkcjonowania łańcuchów przemysłowych i dostaw, a także liberalizacji i ułatwień w handlu i inwestycjach. W obliczu globalizacji, Chiny i ASEAN trzymają się mocno swoich pozycjach, powiedział Wang.

Kraje pogłębiły współpracę w zakresie cyfrowej i zielonej gospodarki dzięki szybkim postępom osiągniętym we współpracy w handlu elektronicznym.

źródło: Silk Road Poland