Malezja

Malezja planuje wprowadzić sieć baniek turystycznych na najpopularniejszych wyspach.

W zeszłym tygodniu premier Malezji Tan Sri Muhyiddin Yassin powiedział, że rząd przygląda się planom otwarcia Langkawi jako pilotażowemu projektowi bańki turystycznej. Premier podkreślił, że osoby, które będą podróżować na Langkawi, będą musiały zostać w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 i oczekuje się, że taki wymóg zostanie wprowadzony również na innych wyspach.

Minister turystyki Nancy Shukri oświadczyła bowiem niedawno, że projekt baniek zostanie rozszerzony o wyspy uzdrowiskowe Pangkor, Redang, Tioman i Perhentian, ponieważ do końca tego miesiąca, dzięki wysokim wskaźnikom szczepień, może tam zostać osiągnięta odporność stadna. Otwarcie wysp miałoby nastąpić od września.

Podobnie jak w Tajlandii, podejście bąbelkowe działa skutecznie wyspach kurortowych, gdzie fizycznie łatwiej jest zarządzać ruchem turystycznym – dodała Nancy.

Ostatecznie będzie to zależeć od tego, jakie protokoły bezpieczeństw przyjmie rząd przy otwieraniu kraju. „Decyzja o ponownym otwarciu sektora turystycznego musi zostać podjęta po dogłębnym przeanalizowaniu sytuacji, aby zapobiec wybuchowi epidemii. Jednocześnie ministerstwo aktualizuje i finalizuje wytyczne dla sektora turystycznego” – powiedziało Ministerstwo Turystyki.