Król Kambodży Norodom Sihamoni spotkał się w środę z ministrem spraw zagranicznych Chin, Wangiem Yi.

Spotkanie odbyło się w Phnom Penh w Kambodży, gdzie minister przyleciał, by uczestniczyć w spotkaniach ministrów spraw zagranicznych ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej).

Podczas wizyty król Kambodży Norodom Sihamoni podziękował chińskiemu rządowi i jego mieszkańcom za cenną pomoc i wsparcie dla rozwoju społeczno-gospodarczego królestwa i walki z COVID-19.

Odnotowując, że relacje Kambodża-Chiny osiągnęły historyczny szczyt, król powiedział, że oba kraje aktywnie budują chińsko-kambodżańską wspólnotę ze wspólną przyszłością i pogłębiają wzajemnie korzystną współpracę w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku, co przyniesie wymierne korzyści dla obu narodów.

Strona kambodżańska w pełni popiera Globalną Inicjatywę Rozwoju i Globalną Inicjatywę Bezpieczeństwa zaproponowaną przez Chiny, powiedział, dodając, że Kambodża będzie kontynuować przestrzeganie polityki jednych Chin i będzie twardo stać po stronie Chin.

Ze swojej strony Wang powiedział, że Chiny i Kambodża zawsze szanowały się, ufają sobie wzajemnie, traktując się jak równy, że od ponad pół wieku Chiny z równym i dążąc do współpracy typu win-win, dając dobry przykład dla relacji międzypaństwowych.

Powiedział, że przyjaźń chińsko-kambodżańska nie tylko przyniosła wymierne korzyści narodom i stała się najcenniejszym atutem, ale także przyczyniła się do międzynarodowego i regionalnego pokoju i stabilności. 

Fakty w pełni pokazują, że Chiny jako kraj, który opowiada się za suwerenną równością, są pomocnym przyjacielem i partnerem Kambodży we wspólnym rozwoju, powiedział Wang.

Chiny z uznaniem wyrażają się o historycznym wkładzie zmarłego króla Kambodży Norodoma Sihanouka w kultywowanie przyjaźni chińsko-kambodżańskiej i będą współpracować z Kambodżą, aby w tym roku zorganizować obchody 100. rocznicy urodzin Sihanouka, powiedział Wang.

Zapowiedział również, że Chiny będą nadal zapewniać wsparcie i pomoc w miarę swoich możliwości dla rozwoju społeczno-gospodarczego Kambodży zgodnie z jej potrzebami

źródło: Silk Road Poland