„Jesteśmy gotowi”- to wiadomość od głównych podmiotów turystycznych z Kambodży. Branża wzywa rząd do przyjęcia  jasnego planu działania na rzecz ponownego otwarcia przed kolejnym sezonem turystycznym. 

– Branża turystyczna jest gotowa na przyjęcie turystów i pasażerów. Jesteśmy zdesperowani, ponieważ pandemia miała ogromny wpływ na działalność – powiedział dyrektor generalny Alain Bru na konferencji prasowej zorganizowanej przez Cambodia Airports.

Na trzech międzynarodowych lotniskach w kraju biznes spadł do trzech procent w porównaniu z rokiem 2019. Mimo to wszystkie lotniska pozostały otwarte podczas pandemii.

Brun dodał, że Kambodża ma szansę wykorzystać sukces akcji szczepień. Obecnie kraj ten znajduje się pośród dwudziestu państw z największą liczbą zaszczepionych osób na świecie, a Phnom Penh posiada tytuł najbardziej zaszczepionej stolicy.

Skrócenie kwarantanny

W zeszłym tygodniu premier Hun Sen ogłosił potrzebę ponownego otwarcia granic dla turystów i zalecił skrócenie kwarantanny z 14 do 7 dni. Jednak oficjalne ogłoszenie w tej sprawie nie zostało wydane.

Wsparcie ze strony premiera kraju zostało przyjęte jako pierwszy krok do otwarcia kraju, jednak branża lobbuje za zerową kwarantanną dla w pełni zaszczepi onych podróżnych.

– Kwarantanna i turystyka nie współistnieją. Zaszczepieni turyści mają teraz wybór. Mogą pojechać i zobaczyć piramidy w Egipcie bez kwarantanny – zauważa Nick Ray, konsultant CamDMC.