Operatorzy turystyczni oprotestowali kontrowersyjny plan rządu zakazujący niskobudżetowych podróży po wyspie. Władze Indonezji chciałaby, aby Bali przestawiła się na wysokiej klasy turystykę, co miałoby przyspieszyć ożywienie gospodarcze po COVID-19.

„Będziemy filtrować międzynarodowych podróżnych odwiedzających bali. Nie chcemy turystów z plecakami. (Chcemy) wysokiej jakości turystów” – powiedział Luhut Panjaitan, minister koordynacji ds. gospodarki morskiej i inwestycji, który kieruje wdrażaniem nadzwyczajnych środków ograniczających działalność publiczną (PPKM) na Jawie i Bali.

Komentując rządowy plan, Norberto Rodriguez Sanchez z Come2Indonesia wyjaśnił, że wizyty turystów z plecakami przyniosły bezpośrednie korzyści ekonomiczne społeczeństwu na poziomie podstawowym, ponieważ mieli bezpośrednie interakcje ze społecznością, takie jak pobyt u rodzin goszczących.

„Backpackerzy nie chcą wydawać pieniędzy na duże hotele, ale wydają dużo pieniędzy na wiele innych rzeczy, takich jak jedzenie i bilety wstępu do atrakcji turystycznych” – powiedział Norberto.

Dodał, że ponieważ pensjonaty są typowym miejscem zakwaterowania dla turystów z plecakami, zakaz odwiedzania Bali byłby ciosem nie tylko dla mieszkańców, którzy prowadzili pensjonaty, ale także dla MŚP w sektorze turystycznym.

Z kolei Sebastian Ng, dyrektor zarządzający w Incito Vacations powiedział, że zakaz podróżowania z plecakami przeszkodzi we wprowadzeniu rządowego planu wykorzystania miejscowości turystycznych położonych na obszarach wiejskich w celu pobudzenia ożywienia w turystyce, ponieważ turyści byli jednym z ich kluczowych rynków docelowych.

Zaznaczył, że zamiast skupiać się na przyciąganiu wysokiej jakości lub wysokiej klasy podróżnych, rząd powinien skupić się na tworzeniu wysokiej jakości doświadczeń turystycznych.

Sebastian zwrócił uwagę, że zagraniczni turyści wnieśli ogromny wkład w rozwój turystyki w kraju, promując m.in. rezerwat przyrody Tangkoko Batuangus w prowincji Północny Sulawesi. Dodał, że popularność Tangkoko wśród turystów z plecakami skłoniła rząd kilka lat temu do rozwoju obszaru ochronnego rezerwatu, w tym budowy infrastruktury elektrycznej.