Brytyjskie Stowarzyszenie Badań Jaskiniowych (BCRA) odkryło dwadzieścia dwie nowe jaskinie w centralnej prowincji Quang Binh, gdzie znajduje się największa na świecie jaskinia Son Doong.

Zarząd Parku Narodowego Phong Nha-Ke Bang poinformował, że jaskinie mają łączną długość 11,7 km.

Spośród nowych odkryć 20 jaskiń znaleziono w gminie Lam Hoa w dystrykcie Tuyen Hoa, a także w gminach Hoa Phu i Hoa Son w dystrykcie Minh Hoa. Pozostałe dwie jaskienie znajdują się w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang.

W poszukiwaniach nowych jaskiń uczestniczyli odkrywcy z Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii, którzy pracowali przez trzy tygodnie przy wsparciu miejscowych przewodników.

Howard Limbert, lider zespołu, powiedział, że nowe jaskinie są w większości mokre i chociaż są małe, są dość intrygujące w porównaniu z wieloma innymi jaskiniami znalezionymi w Quang Binh.

Dodał ponadto, że w przeciwieństwie do Son Doong, En i wielu innych jaskiń, które mają tylko jedno główne wejście, ten nowy system jaskiń ma wiele wejść i wyjść. Niektóre są nawet ze sobą połączone, tworząc wiele krzyżujących się ścieżek, które sprawiają, że odkrywanie wnętrza jest niezwykle wciągające.

Aby wykorzystać jaskinie do celów turystycznych i eksploracyjnych, BCRA zaleca, aby prownicja Quang Binh przeprowadziła dalsze badania w celu oceny ich bezpieczeństwa.

Dzięki odkryciu około 500 jaskiń Quang Binh jest znane jako wietnamskie królestwo jaskiń. Ponad 40 jaskiń udostępnionych jest do zwiedzania. Son Doong jest największą jaskinią na świecie, a jakskienie En i Pigmy zajmują drugie i czwarte miejsce na tej liście.