Słoń

Po ponad roku daremnego oczekiwania na powrót turystów do Pattaya, pięć słoni i ich właściciele wracają pieszo do swojego domu w północno-wschodniej prowincji Surin. Musza pokonać 500-kilometrową trasę.

Napalai Mai-ngam, jednak z właścicielek słoni, około pięć lat temu sprowadziła swoich krewnych i ich słonie z Surin do pracy w ośrodku wczasowym Tambon Lam Huay Yai. Przed pandemią zabierali turystów na przejażdżki na słoniach, zarabiając 15 000 bahtów miesięcznie (bez napiwków).

Kiedy rozpoczęła się pandemia COVID-19, która zatrzymała światową turystykę, pracodawca opiekunów słoni zawiesił ich pensje. Większość turystów w okolicach Pattaya stanowią obywatele Chin.

Teraz, po roku oczekiwania na powrót turystów, właściciele słoni poddali się i postanowili wrócić do Surin, aby zająć się rolnictwem. W związku z tym, że nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie ciężarówek do transportu zwierząt, całą 500-kilometrową trasę do Surin planują przejść pieszo. Według szacunków Napalai Mai-ngam, zajmie im to około dwóch tygodni.