Projekt „Manila Bay Sands” warte 20 milionów dolarów jest częścią szerszego rządowego planu oczyszczenia Zatoki Manilskiej. Obecnie wody zatoki są mocno zanieczyszczone ropą naftową i śmieciami z pobliskich obszarów mieszkalnych i portów. O skali niebezpieczeństwa informuje ponadto znak „zakaz kąpieli” , który zaleca , aby mieszkańcy nie planowali wypoczynku nad zatoką.
Jednak planowany projekt, czyli utworzenie sztucznej plaży w stolicy Filipin wzbudza liczne kontrowersje. „To iluzja” – podsumowuje Lia Mai Torres, dyrektor wykonawczy Centrum ds. ochrony środowiska na Filipinach. „To, że jest biała, nie oznacza, że jest czysta.” – dodaje.
Biały piasek powstaje bowiem z kruszonych skał dolomitowych, które są wydobywane z dużych kopalni dolomitów. Kalikasan Environment Group twierdzi, że działania wydobywcze są destrukcyjne, a syntetyczny piasek może szkodzić środowisku. Użycie piasku z dolomitowej skały jest rzadką praktyką, jak twierdzą eksperci. Zdecydowana większość piaszczystych plaż na świecie składa się z kwarcu i skalenia podczas gdy piasek dolomitowy jest powszechnie używany do budowy dróg. Mimo to Filipiński Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych (DENR) zaprzecza, że piasek dolomitowy stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i ekosystemu.
Jednak naukowcy z Instytutu Biologii Uniwersytetu Filipińskiego stwierdzili, że stosowanie kruszonego dolomitu ma szkodliwy wpływ na środowisko oraz zamieszkujące na tym obszarze zwierzęta. Ponadto wskazuje na przypadek ptaków wodnych. „zrzut dolomitu w Zatoce Manilskiej skutecznie pokrył część obszaru międzypływowego wykorzystywanego przez ptaki, zmniejszając tym samym ich siedliska”. – informują naukowcy.
W szczytowym okresie migracji w Zatoce Manilskiej żyje 90 gatunków ptaków wodnych, w tym gatunki będące przedmiotem pod ścisłą ochroną, które są narażone na wysokie ryzyko wyginięcia w środowisku naturalnym.
Władze powinny skupić się na ochronie i zachowaniu różnorodności biologicznej, dodał Instytut Biologii. „Odbudowa lasów namorzynowych jest przykładem rozwiązania opartego na naturze, które jest tańsze i bardziej opłacalne niż projekt zrzucania dolomitów” – stwierdzili naukowcy.
źródło: DW
foto: unsplash