Szczepionka CoronaVac

Miliony Chińczyków zostało już zaszczepionych przeciwko COVID-19 przy użyciu preparatu CoronaVac.

CoronaVac to szczepionka opracowana przez firmę biofarmaceutyczną Sinovac Biotech. Prace nad produktem rozpoczęto w momencie wybuchu epidemii, a od p ołowy roku 2020 trwały badania nad jego potencjałem i bezpieczeństwem. Skuteczność szczepionki potwierdziły trzy fazy testów klinicznych, prowadzonych Chinach, Brazylii, Chile, Indonezji i Turcji.

Wyprodukowanie każdej dawki szczepionki trwa 40 dni i podzielone jest na sześć etapów, od przygotowania roztworu do umieszczenia go w opakowaniu.

Każda dawka ma indywidualny kod, który zawiera informacje o dacie produkcji, aktualnej lokalizacji oraz dacie przydatności.

CoronaVac nie wymaga zamrażania i ma trzyletni termin przydatności w przypadku przechowywania w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza lub 42 dni, jeśli przechowywane są w temperaturze 25 stopni.

W związku z ponownym wzrostem liczby zachorowań zarówno w Chinach, jak i na całym świecie, firma rozbudowuje swoje możliwości produkcyjne, aby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie.

CoronaVac została już zakupiona przez wiele krajów min. Turcję, Brazylię, Indonezję, Ukrainę, Singapur i Filipiny. W zeszłym tygodniu malajska firma farmaceutyczna Pharmaniaga podpisała z Sinovac umowę na otrzymanie 14 milionów dawek.