Po tym, jak Chiny zoptymalizowały swoją reakcję na COVID-19, Laos oczekuje powrotu chińskich turystów.

„Współpracujemy z biurami podróży, hotelami i innymi firmami związanymi z turystyką, aby ulepszyć obiekty i usługi w gotowości na powrót chińskich grup turystycznych”, powiedział Darany Phommavongsa, dyrektor generalny Departamentu Zarządzania Turystyką laotańskiego Ministerstwa Informacji, Kultury i Turystyki.

„Zorganizowaliśmy spotkanie z prywatnymi firmami, aby omówić sposoby ulepszenia obiektów i działań projektowych, aby zachęcić więcej chińskich gości do Laosu” – dodał.

Z kolei prezes Inthira Group Inthy Deuansavanh, który jest w sektorze hotelarskim od prawie 25 lat, zauważył, że turystyka w Laosie została poważnie uszkodzona przez pandemię COVID-19 z powodu nieobecności zagranicznych turystów.

Ponieważ Chiny wznowiły wyjazdowe podróże grupowe do krajów, w tym do Laosu, Inthy wierzy, że przyciągnie to dużą liczbę chińskich gości.

„Czekamy na ponowne powitanie chińskich gości. I wierzę, że podróż do Laosu będzie wygodniejsza ze względu na działanie kolei Laos-Chiny” – zauważył.

„Lokalne firmy turystyczne muszą przygotować się na przyciągnięcie i powitanie powracających turystów. Jedną z najważniejszych rzeczy jest promowanie naszych wyjątkowych atrakcji turystycznych, zwłaszcza turystyki przyrodniczej, aby dotrzeć do naszych docelowych klientów w jak największym stopniu. „

Inthy powiedział, że firmy związane z turystyką muszą poprawić swoje usługi i zapewnić klientom łatwy dostęp do ich produktów.

„Niedawno otworzyliśmy nowy dział z chińskojęzycznymi pracownikami. Jego celem jest zapewnienie jak najlepszej obsługi chińskim gościom i coraz szersze dotarcie na chiński rynek” – powiedział.

Jest głęboko przekonany, że wznowienie przez Chiny wyjazdów grupowych po optymalizacji reakcji na COVID-19 będzie silnym bodźcem do ożywienia gospodarki i turystyki Laosu.

Pomimo pandemii COVID-19 Somphet Maopaseuth, prezes Forestry Area Conservation Ecological Tourism, starał się przekształcić wyzwania w możliwości.

„Podczas naszego tymczasowego zamknięcia mieliśmy szansę na przywrócenie ekosystemów, przeszkolenie personelu i podniesienie standardu naszych usług na wyższy poziom. Dlatego jesteśmy bardziej niż gotowi na powrót napływu gości” – powiedział.

Somphet doradzał firmom związanym z turystyką, aby skupiły się na zapewnieniu bezpieczeństwa turystom, szkoleniu personelu i unowocześnianiu swoich usług, spełniając międzynarodowe standardy.

Rząd Laosu uważa turystykę za najwyższy priorytet w ożywianiu gospodarki.

„Musimy poprawić infrastrukturę, abyśmy mogli w tym roku przyjąć więcej turystów i zapewnić, że turystyka będzie miała duży wkład we wzrost gospodarczy” – powiedział wicepremier Laosu Kikeo Khaykhamphithoune podczas spotkania zorganizowanego przez Ministerstwo Informacji, Kultury i Turystyki.

Kraj ma nadzieję w 2023 roku przyjąć 1,4 miliona odwiedzających, co przyniesie ponad 340 milionów dolarów amerykańskich.

Eksperci ds. turystyki przewidują, że miliony chińskich turystów odwiedzą kraje ASEAN, a wielu z nich będzie podróżować koleją Chiny-Laos, która kursuje z Kunming, stolicy prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach, do Wientianu.

Tymczasem Lao Airlines planuje uruchomić więcej lotów w odpowiedzi na spodziewany napływ chińskich gości. Obecnie linia lotnicza obsługuje trzy loty tygodniowo, ze stolicy Laosu Wientian do chińskiego Kunming.

Planowane jest też uruchomienie dodatkowych lotów z Wientianu do chińskich miast Kanton, Szanghaj, Chengdu.

źródło: Silk Road Poland