Najlepsza Plaża w Azji, Najlepsze Miejsce do Nurkowania w Azji, Najlepsza Wyspa w Azji – to tylko niektóre z wyróżnień, jakie Republika Filipin otrzymała w prestiżowym konkursie World Travel Awards 2020 i rankingu Readers Choice Awards 2020, organizowanym przez znany amerykański magazyn podróżniczy Condé Nast Traveler.

Światowa turystyka to chyba najmocniej dotknięty przez pandemię sektor światowej gospodarki. Są jednak regiony, które stosunkowo najlepiej radzą sobie w tej trudnej sytuacji i niewątpliwie należy do nich Azja Południowo – Wschodnia.

Jednym z nich jest Republika Filipin, obsypana właśnie nagrodami w dwóch prestiżowych konkursach. Pierwszy z nich to World Travel Awards 2020, podczas którego Filipiny wygrały w kategorii Asia’s Leading Beach Destination (Najlepsze Plaże w Azji). Po raz drugi Filipinom przypadł też laur w kategorii Asia’s Leading Dive Destination (Najlepsze Miejsce do Nurkowania w Azji). Z kolei Intramuros, czyli zabytkowe fortyfikacje w stolicy Filipin, Manili, zostały uznane za Najlepszą Azjatycką Atrakcję Turystyczną. A filipiński Departament Turystyki (DOT) po raz drugi w historii zwyciężył w kategorii Najlepszej Azjatyckiej Organizacji Turystycznej.

Filipiny to także bezapelacyjny zwycięzca niezwykle prestiżowego rankingu magazynu Condé Nast Traveler – Readers Choice Awards 2020. W jego tegorocznej edycji wzięło udział aż 600 tys. czytelników, którzy wybierali najlepsze wyspy na świecie. W regionie Azji spośród pięciu wyróżnionych aż trzy należą do Filipin.

Bezapelacyjnie wygrały Cebu/Visayas. Położone w centrum Filipin co roku przyciągają prawie 2 mln turystów, głównie ze względu na bajeczne plaże i spoty dla nurków. Magnesem jest także magia przenikających się kultur w Cebu City –hiszpańskiej, wpływów katolickich oraz lokalnych. Do atrakcji „must” należą także wodospady Kawasan. W pierwszej „piątce” zestawienia Condé Nast Traveler znalazły się także wyspa Palawan oraz Siargao.

Pierwsza znana jest przede wszystkim z wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO unikalnej podziemnej rzeki Puerto Princesa. To najdłuższa podziemna rzeka na świecie z niezliczonymi formacjami krasowymi. Z kolei Siargao, leżąca na południowym –wschodzie Filipin –to raj dla chcących prawdziwego odpoczynku. Jest tutaj kameralnie, a największymi atrakcjami są plaże z białym piaskiem oraz lasy namorzynowe.

– Te wyróżnienia są wielką inspiracją dla branży, ponieważ bezpiecznie i stopniowo ponownie otwieramy nasze atrakcje dla turystyki. Nie byłoby to możliwe bez wspólnych wysiłków naszych partnerów z branży, samorządu oraz zwykłych Filipińczyków, którzy niestrudzenie promują atrakcje i kulturę naszego kraju – skomentowała filipińska sekretarz turystyki pani Bernadette Romulo-Puyat.

Rząd Filipin zdecydował o otwarciu niektórych atrakcji – na razie dla lokalnego ruchu turystycznego. Są wśród nich m.in. Baguio, Boracay, El Nido, Ilocos Norte i kilka miejsc do nurkowania w prowincji Batangas, w których obowiązują surowe protokoły bezpieczeństwa.

źródło: Biuro promocji Filipin
foto: Unsplash