Malezyjski rząd od 1 czerwca 2019 roku zamierza wprowadzić opłatę wyjazdową dla turystów korzystających z linii lotniczych, by zachęcić mieszkańców do skorzystania z wakacji w kraju. Członkowie branży turystycznej wyrażają wątpliwość, czy ten ruch spowoduje oczekiwany rezultat.
W czasie publikowania budżetu na rok 2019, minister finansów Malezji Lim Guan Eng wprowadził „podatek wyjazdowy” i jako powód podał wspomożenie turystyki krajowej. Proponowany podatek jest dwupoziomowy, 20RM (4,80$) dla turystów z krajów ASEAN-u i 40RM dla podróżujących z innych krajów.
Przypomnijmy, że walutą Malezji jest rynggit (kod RM lub MYR). 1 rynggit to 0,91 złotego. 1 ringgit to 100 senów. W obiegu są następujące monety: 5, 10, 20, 50 sen, zaś banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 50, 100 ringgitów.
Ringgity są oficjalnym środkiem płatniczym w Malezji od 1967 roku, kiedy zastąpiły dolara malajskiego. Słowo „ringgit” w wolnym tłumaczeniu z malajskiego oznacza „poszarpany” i było używane do określenia srebrnych monet o nierównych krawędziach, którymi płacono w Malezji w XVI i XVII wieku, kiedy znajdowała się ona pod panowaniem portugalskim.
(ttgasia, red)
foto: Pixabay