Kilka dni temu prezydent Indonezji Joko Widodo zażądał od władz kraju zdystansowania się od zachodnich systemów płatniczych, takich jak Visa i Mastercard, i rozpoczęcia korzystania z kart kredytowych i debetowych wydawanych przez indonezyjskie banki.

Według Widodo Indonezja musi chronić się przed zakłóceniami geopolitycznymi, w tym potencjalnymi sankcjami finansowymi ze strony USA, UE i ich sojuszników.

– Bądźcie bardzo ostrożni. Visa i Mastercard mogą stanowić problem – ostrzegł Widodo indonezyjskich urzędników.

Według doniesień Bank Indonezji posłuchał ostrzeżenia prezydenta i przygotowuje się do wycofania kart Visa i Mastercard, ogłaszając jednocześnie utworzenie własnego systemu płatności.

Rzecznik indonezyjskiego banku centralnego powiedział, że regulator prowadzi rozmowy z lokalnymi firmami, dodając, że krajowe karty będą miały wiele zalet, w tym niższe opłaty. Ponadto, według niego, „rozliczenia offshore i zależność od zagranicznych sieci płatniczych, takich jak Visa czy Mastercard, nie będą już potrzebne”.

Według dyrektora wykonawczego Indonezyjskiego Stowarzyszenia Kart Kredytowych (AKKI), Steve’a Marty, obecnie indonezyjski system międzybankowy obsługuje tylko lokalne karty debetowe i będzie wymagał pewnych dostosowań, aby prawidłowo obsługiwać karty kredytowe i transakcje międzynarodowe.