Od 18 marca Chiny przyjmą stawki celne, do których zobowiązały się w ramach umowy o Regionalnym Kompleksowym Partnerstwie Gospodarczym (RCEP) na część importu z Malezji, poinformowała Komisja Taryfy Celnej Rady Państwa.

Nowe stawki celne wejdą w życie tego samego dnia, w którym wejdzie w życie największa umowa na świecie dotycząca Malezji, która niedawno złożyła swój dokument zatwierdzenia Sekretarzowi Generalnemu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Porozumienie RCEP, które weszło w życie 1 stycznia początkowo w 10 krajach, będzie wtedy obowiązywać dla 12 z 15 podpisujących go członków.

Umowa została podpisana 15 listopada 2020 roku przez 15 krajów Azji i Pacyfiku – 10 członków ASEAN oraz Chiny, Japonię, Republikę Korei, Australię i Nową Zelandię – po ośmiu latach negocjacji, które rozpoczęły się w 2012 roku.

W ramach tego bloku handlowego, który obejmuje prawie jedną trzecią ludności świata i odpowiada za około 30 procent światowego PKB, ponad 90 procent handlu towarami będzie ostatecznie objęte zerowymi cłami.

źródło: Silk Road Poland